Dietetyczne Konfrontacje – relacja z konferencji
30 listopada w Warszawie odbyła się I Konferencja Dietetyczne Konfrontacje (DK2019). W wydarzeniu wzięło udział blisko 300 osób, stacjonarnie lub śledząc transmisję online. Dwunastu specjalistów z wybranych dziedzin skonfrontowało swoje podejścia dotyczące szeroko pojętej dietoterapii podczas 6 wykładów, 3 debat i warsztatu praktycznego.
2019-12-11, 22:43

"Żywność ekologiczna jako ważny element codziennej diety", "Diety wegetariańskie w prewencji i leczeniu chorób tarczycy – wsparcie czy utrudnienie?", czy debata "Regulacja zawodu dietetyka" – to tylko niektóre tematy wchodzące w skład agendy konferencji DK2019, która w sumie trwała ponad dziewięć godzin.

Dietetycy zebrani w auli Uniwersytetu SWPS otrzymali olbrzymią dawkę skondensowanej wiedzy, która została podzielona na cztery bloki tematyczne: dwa panele dyskusyjne, debatę i warsztat praktyczny.

W pierwszej części głos zabrały Żaneta Geltz, dr n. med. Mirosława Gałęcka i prof. dr hab. Ewa Rembiałkowska, które omówiły tematykę ingerencji człowieka w żywność i jej roli w naszym codziennym życiu.
– Już po pierwszym panelu dyskusyjnym otrzymywaliśmy głosy, że tematy poruszane przez prelegentki były dość kontrowersyjne, jednakże takie było nasze założenie. Konferencja Dietetyczne Konfrontacje miała umożliwić podjęcie merytorycznych dyskusji – mówi Marzena Lamont, dyrektor Instytutu Edukacji Żywieniowej i organizatorka wydarzenia.

Druga część konferencji poświęcona była tematyce dietoterapii w chorobie Hashimoto. Dr n. o zdr. Hanna Stolińska pochyliła się nad wadami i zaletami diety wegetariańskiej, następnie Paulina Ihnatowicz pogłębiła tematykę diety z eliminacją glutenu, a Małgorzata Słoma-Krześlak oparła się na twardych dowodach w ramach evidence-based nutrition. Całość panelu zakończyła debata, podczas której prelegentki próbowały znaleźć złoty środek w dietoterapii chorób tarczycy.

– Ogromnym uznaniem cieszyło się wystąpienie dr Stolińskiej. Jesteśmy zachwyceni, że uczestnicy konferencji aktywnie udzielali się także podczas debaty. Największym zaangażowaniem wykazali się podczas kolejnej części, gdzie dyskutowano o regulacji zawodu dietetyka - zauważył współprowadzący konferencję Mateusz Adamiak.
Trzeba powiedzieć, że podczas trzeciego modułu DK2019 w auli SWPS-u rozgorzała prawdziwa dyskusja. O wszelkich regulacjach dotyczących zawodu dietetyka opowiedziała dr hab. Ewa Lange, natomiast dr n. o zdr. Wanda Baltaza i Monika Kroenke mówiły o profitach, jakie płyną z przyłączenia się do Związku Zawodowego Dietetyków i Żywieniowców. Ponownie głos zabrała także Małgorzata Słoma-Krześlak, która podzieliła się z nami tym, jak praca dietetyka wygląda w praktyce.

– Pytania z publiczności były niezwykle trafne i pokazały, jak potrzebna jest regulacja zawodu dietetyka. Mamy przekonanie, że to była najbardziej wartościowa część konferencji – zaznacza Marzena Lamont, która sama jest także dietetykiem.

Dietetyczne Konfrontacje 2019 zakończył warsztat poprowadzony przez specjalistów w dziedzinie dietetyki sportowej: Bartłomieja Pomorskiego i Urszulę Somow.

– Wiemy, że działania Instytutu Edukacji Żywieniowej idą w dobrym kierunku, dlatego nie chcemy poprzestać na dwóch konferencjach (Współczesne Wyzwania Dietetyka i Dietetyczne Konfrontacje – przyp. red.). Już teraz możemy powiedzieć, że w marcu odbędzie się druga konferencja Współczesne Wyzwania Dietetyka, na którą gorąco zapraszamy - podsumował Mateusz Adamiak.

Instytut Edukacji Żywieniowej to organizacja, w skład której wchodzi zespół ekspertów z dziedziny dietetyki. Oferuje szkolenia online, a także ogólnopolskie konferencje naukowe, podczas których poruszane są najbardziej aktualne zagadnienia związane z żywieniem.

KONTAKT / AUTOR
Janusz Mroczkowski
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.