Trzy kroki do zdrowia
Wraz z początkiem ferii Centrum Ortopedyczno-Protetyczne w Białymstoku tradycyjnie już startuje z akcją bezpłatnego badania stóp. Tym razem odbywa się ona pod hasłem „Trzy kroki do zdrowia”. Trwa od 20 stycznia do 2 lutego.
2020-01-22, 23:32

- Jako opcję dodatkową wprowadziliśmy także badania kręgosłupa, ponieważ wielu rodziców oczekuje kompleksowej oceny postawy dziecka – mówi Grzegorz Tomkiewicz, fizjoterapeuta z COP. – Wiadomo, że stopy to podstawa, ponieważ utrzymują ciało. Ich budowa i sposób chodzenia wpływają na całą sylwetkę, a jakiekolwiek deformacje mogą w przyszłości prowadzić do różnych problemów zdrowotnych ze stawami, kręgosłupem itp. Warto wykryć te niepokojące tendencje już na wczesnym etapie, by szybko zainterweniować.

Dlatego Centrum Ortopedyczno-Protetyczne od wielu lat, z uporem godnym tak ważnej sprawy jak zdrowie, namawia rodziców, by sprawdzili stopy swoich dzieci i organizuje bezpłatną diagnostykę. Do tej pory w ramach takich akcji przebadało około 2000 dzieci z Podlasia. Regularnie prowadzi też badania przesiewowe w białostockich i podlaskich przedszkolach. Wynika z nich, że około 1/3 dzieci ma problem ze stopami. Najczęstsze z nich to płaskostopie, stopy koślawe i szpotawe. Przyczyn jest wiele, poczynając od wad wrodzonych, przez niewłaściwy rozwój (m.in. zbyt wczesną naukę siadania i chodzenia), dziecięcą otyłość, po źle dobrane obuwie.

- Im wcześniej zacznie się korygować wady, tym lepsze są efekty – mówi Magdalena Milewska-Wilińska z COP, koordynatorka akcji. – Staramy się, by dzieci podczas wizyty nie czuły się u nas jak u lekarza. Jest kolorowo, mamy trochę zabawek. Samo badanie jest bezbolesne i trwa zaledwie 15 minut. W tym czasie dziecko przechodzi na bosaka po macie baropodometrycznej. Większość maluchów jest nawet zainteresowana tym co to za sprzęt i co pokazuje się na monitorze. Na koniec otrzymują jeszcze kolorowy wydruk swoich stópek.

W tym roku badanie, zgodnie z nazwą akcji prowadzone jest w trzech krokach. Po komputerowej diagnozie stóp (krok 1), mały pacjent wraz z opiekunem zapraszany jest na konsultacje z fizjoterapeutą (krok 2). Omówi on wyniki badania i wskaże na niepokojące objawy oraz doradzi jak im zaradzić. W przypadku większości dzieci wystarczy dobrać odpowiednie obuwie lub korygujące wkładki i regularnie ćwiczyć. Ale cześć dzieci będzie potrzebowała pogłębienia diagnozy, ponieważ wady stóp wpływają już niekorzystnie na kręgosłup i pozostałe elementy układu kostnego. Do nich szczególnie skierowany jest krok 3 czyli badania postawy całego ciała. Dokonają jej fizjoterapeuci z Centrum Ortopedyczno-Protetycznego. Tylko ten etap diagnozy jest płatny, ale w ramach akcji przewidziany jest 50 proc. rabat na to badanie. Jeśli zajdzie taka konieczność mali pacjenci kierowani będą na dalsze konsultacje z ortopedą bądź na rehabilitację.

- Jeśli zauważymy, że dziecko dziwnie stawia stopy, ściera buty z jednej strony, lub skarży się na ból nóg, to warto znaleźć w ferie chwilę i wpaść do nas na bezpłatną diagnozę. Nie zaniedbujmy tej sprawy – dodaje Magdalena Milewska-Wilińska z COP.

Wszyscy zainteresowani bezpłatnymi konsultacjami w ramach akcji mogą dokonać rezerwacji dzwoniąc pod numer: 500 59 59 47. Badania odbywać się będą w siedzibie COP przy ul. Ryskiej 1e w Białymstoku

KONTAKT / AUTOR
Janusz Mroczkowski
ZAŁĄCZNIKI
zd-600-x-480.jpg
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.